VEF MINOX cēlbilžu GALERIJA

img518

img518

9. diena – 18.08.14
Neretes novada Pilskalnes pagasta Pilkalnes muiža
Naktsmājas vienā no viesmīlīgākajām Neretas novada vietām- Pilkalnes muižā, kas ir māja ar senu vēsturi un spēcīgu pozitīva spēka lādiņu. Muižas saimnieki Valdis un Irma Tomsoni lepojas, ka no graustiem un pamestas vietas pašu spēkiem izveidojuši sakoptu vidi, kas priecē citus. Savulaik Imants Ziedonis uz to iedrošinājis un devis īpašu pacēlumu. Cienests viesiem – no pašu audzētiem produktiem. Pilnībā viss – gaļa, zivis, dārzeņi. Gatavo izcilu plūškoka sīrupu.
1988. gadā pārcēlās no Līvānu mājas uz šejieni, iekārtoja dzīvoklīti kaut cik apjumtajā mājas daļā, tagad atjaunota kādreiz pilnībā sabrukusī graudu kalte, kurai nav analogu. “Ja dara paši, tad ir lielāka neatkarība un brīvība, ja ir citi darītāji, tad kļūsti atkarīgs tā vai citādi,” Vēl viens no “pozitīvajiem bakstītājiem” bijusi Aizkraukles lauku konsultāciju biroja vadītāja Regīna Grīnblate no Skrīveriem.
Sākumā pirmajiem projektiem ņēmuši aizdevumu Hipotēku bankā, vēlāk izmantojuši Netradicionālās uzņēmējdarbības attīstības atbalsta programmu. Divas reizes šeit bijušas Vislatvijas mazpulcēnu talkas, kas ļoti palīdzējušas sakopt vidi.
Pilkalnes saimniecībā audzē aitas, ko uzsāka tikai tāpēc, ka varēja kvalificēties konkrētam projektam – kūts atjaunošanai. Sāka ar apmēram desmit aitām, tagad ganāmpulks pieaudzis līdz deviņdesmit. No aitām ir divi ieguvumi – pirmkārt, ir lielāks platībmaksājums, otrkārt – tās noēd visus latvāņus, pat kaimiņa. Aitkopība ir vienīgā latvāņu iznīcināšanas programma, kas darbojas.
Saimnieki ir izbraukājuši Eiropu, redzējuši, kā mazie lauksaimnieki Austrijā, Zviedrijā, Vācijā sargā savu tirgu – tai skaitā, stingri ierobežojot darba atļauju saņemšanu. Tur ir ļoti attīstīta mājražošana ar samērīgām prasībām gan tirdzniecībai, gan kaušanai. Austrijas veikalā nevar iedomāties citus produktus, nevis vietējos – viņi atrod veidu, kā to izdarīt.
Pilkalnes muiža no 1988.g. līdz šodienai ir izcils paraugs latviešu uzņēmības un darba tikuma izpausmei. Lepojos ar saimniekiem!
http://www.celotajs.lv/lv/e/pilkalnesmuiza

Bookmark the permalink.

Comments are closed.